Wolontariat (łac. volontarius – dobrowolny)

Wolontariat to świadoma, dobrowolna działalność podejmowana na rzecz innych, wykraczająca poza więzy rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Kim jest wolontariusz?

Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie, oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Wolontariat to nie tylko pomoc bliźniemu, to również doskonała okazja, by podnieść kwalifikacje, spełniać swoje marzenia, by mieć odskocznię od codziennych spraw.
Wolontariat może też być pierwszym krokiem na rynek pracy. Wolontariat daje satysfakcję, możliwość sprawdzenia się, odwdzięczenia się, poczucie, że jest się potrzebnym. I to jest chyba w wolontariacie najważniejsze.

Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, płeć, poziom zamożności, zawód, wykształcenie, doświadczenie itd. Niezbędne są za to takie cechy jak odpowiedzialność i uczciwość.

Wolontariat to także obowiązek i odpowiedzialność.

Zanim zostaniesz wolontariuszem spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania:

Czy mam jeszcze wolny czas?
Zastanów się, czy w natłoku zajęć, znajdziesz jeszcze czas na dodatkowe obowiązki. Czy swój wolny czas chcesz poświęcić dla innych. Jeśli tak, to sprecyzuj ile masz tego czasu i w jakich dniach i godzinach w ciągu tygodnia.

Co chcę robić?
Jaki rodzaj i forma zajęć Cię interesuje? Czy chcesz robić to co robisz na co dzień w pracy i tym właśnie wesprzeć organizacje pozarządowe, czyli wykorzystać swoje doświadczenia zawodowe czy zdobyte w szkole umiejętności? A może wolisz zająć się zupełnie czymś innym?

Źródła:
pl.wikipedia.org/wiki/Wolontariat

Dzień Wolontariusza 2014

Dzień Wolontariusza 2014

dzien wolontariusza 2014